Přeskočit na obsah

květen 26. | Jak rozumět orloji

290 

neděle 26. 5. 24, sraz v 9,00 h za Staronovou synagogou v parčíku u sochy Mojžíše, blízko domu s adresou Maiselova 21

studenti a důchodci si mohou odečíst slevu 20 % při zadání kódu kuponu orloj20

 

Kategorie:

Vycházka s výkladem orlojního badatele začíná před židovskou radnicí, u jejíhož hodinového ciferníku si povíme o měření času ve středověku.

Projdeme se Starým Městem k orloji, žili tu ve středověku jeho první tvůrci a cestou si je připomeneme. Před orlojem si ukážeme co vše ciferník astrolábu ukazuje a na konci vycházky bychom to měli umět sami rozpoznat.

Kolik je babylonských hodin v sedm staročeského času? Je to v zimě stejné jako v létě? Jak poznáme kolik zbývá hodin do východu slunce? A kdyby si orloj v roce 1648 ukořistili Švédové, byl by jim ve Stockholmu stejně platný jako v Praze? Kdy a kým byl vytvořen a jak se měnila jeho podoba během staletí?

Orloj, lépe řečeno astroláb, na pražské Staroměstské radnici nejsou jen tak nějaké staré hodiny s defilujícími panáčky. Je to světově zcela unikátní a nečekaně důmyslný středověký stroj, k jehož sestrojení bylo zapotřebí  kreativity a důvtipu v oboru mechaniky i řemesla a hlubokých znalostí astronomie. Z ciferníku může poučený pozorovatel získat překvapivě mnoho informací.

Řekneme si spoustu zajímavostí z historie orloje a také o jeho stavitelích, jejichž stopy jsou i v dnešní Praze ještě patrné.

Zpět na všechny vycházky

 

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.