Přeskočit na obsah

Dobrodružství v bance

Léto + Praha + zlomená ruka = nepříjemná kombinace, která zdrtí nejednoho teenagera a jeho rodiče.

Protože naše rodina má na chirurgii v Krči už pomalu zlatou klientskou kartu, mám o různých aktivitách pro uražené*) nedobrovolně celkem přehled. 🙂 Chci vám poradit jednu opravdovou pecku, která nás zabavila na celé odpoledne a ještě máme v úmyslu se tam brzy vrátit za vším, co jsme nestihli. Dobrodružství v bance a následující hra po okolí vás všechny příjemně rozptýlí.

Všechno v článku zmíněné můžete pochopitelně prožít i v plném zdraví a užijete si to stejně.

*) kdo utrpí úraz = uražený

Pro koho to je

Hned v úvodu musím říct, že jde o aktivitu pro starší děti, nejméně 8+. Zato zaručuji, že se jako rodiče nebudete nudit, pokud zrovna nepracujete ve finančnictví a téma pro vás není denním chlebem. 

Návštěvnické centrum ČNB a venkovní hra

 

Pro někoho to bude možná nečekané. Tím místem akce a zábavy na max je budova České národní banky v ulici Na Příkopě. V návštěvnickém centru na úrovni přízemí a pak v trezorové místnosti o patro níž jsou přichystané dvě skvělé expozice. V okolí banky si pak můžete zahrát skvělou tematickou bojovku v aplikaci Get Out Fun.

Trezorové dveře v podzemí banky

Expozice jsou pojaté jako zábavně vzdělávací a můžu potvrdit – bavili jsme se, i vzdělali. Dějiny peněz a naší měny poznáte v trezorové místnosti za původními a funkčními trezorovými vraty. Jsou tu vystavena snad všechna známá platidla z našeho území za celou historii až do současnosti. Víte například co byla hřivna? Nebo bankocetle? Ústředním exponátem trezoru je unikátní zlatá mince o nominální hodnotě 100 000 000 Kč. 

Nejzábavnější téma této části je penězokazectví. Nejprve si ve vitrínách prohlédnete ochranné prvky našich bankovek (ne, prý nejsou kryty zlatem ani krví pracujícího lidu 🙂 ) a potom si můžete na „pracovišti“ penězokazce vyzkoušet, zda poznáte padělek. Je to hra s řadou vtipných detailů a není tak úplně jednoduchá. 

Přízemí návštěvnického centra je věnováno jiné výstavě – Za měnou, kde jsou interaktivní panely, před kterými se dá strávit klidně týden. Přijde na to, do jaké hloubky chcete tématu porozumět. Týká se ekonomiky, role ČNB v ní, stability finančního trhu, oběhu peněz atd. Jestli vás děti obtěžují otázkami co je inflace a co deflace, kolik je peněz v oběhu, kde se peníze v ekonomice berou a podobně, tady odpovědi dostanou. Jenom nečekejte, že pak budete mít klid – spousta dalších a mnohem záludnějších otázek se vynoří 🙂 Hravější jedinci (u nás jsem to já) pak tráví čas poskakováním před obrazovkou – však uvidíte sami.

Venkovní úniková hra

Nevím tedy proč hře říkat úniková, nikudy neunikáte, ale hra to je – a nás bavila. Jde o geolokační hru v aplikaci Get Out Fun, kterou si stáhnete do mobilu a na rozdíl od ostatních v této aplikaci není placená. Stačí zadat kód, který dostanete v recepci návštěvnického centra. Ve hře si zapátráte po finančním gangu v ulicích kolem ČNB. Nechci nic moc prozrazovat, ať vám to nezkazím, tak jen obecně: sem tam jednoduchá šifra, sem tam něco přečtete v terénu a projdete se při tom po centru Prahy. Možná jste ani nevěděli, kolik bankovních institucí tady, na pražském Wall Streetu, sídlí. Nám hra trvala hodinu a půl. 

Potřebujete jen minimum dat, ale mobil musí vydržet nabitý.

Byl to bezva den, vůbec jsem nečekala, že tak suchá instituce, jako je banka, může tak pobavit.

Všechno je navíc zdarma, neplatí se vstupné ani hra, přitom expozice i hra mají skvělou úroveň.

Rada na závěr: Nezapomeňte se vypravit včas. Venkovní hra není limitovaná, ale návštěvnické centrum zavírá v 17 h a na obě expozice potřebujete nejméně dvě hodiny. 

Jste-li pedagog, nebo vedete příměstský tábor, dost možná oceníte, že v bance mysleli i na ukrajinské děti a mají pro ně pracovní listy, kterým budou rozumět, viz web.

Webové stránky návštěvnického centra ČNB.

Příště raději do přírody? Zkuste Bludné skály, nebo podzemní město Riese!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *