Přeskočit na obsah

Bludné skály

Skalní labyrint

Skalní města máme rádi a už jsme prolezli kdekteré. Jsou to super výlety v letních vedrech, mezi skalami je totiž vždycky příjemný chládek. Cesta nikdy není nudná, za každým balvanem vypadá jinak a většinou vás vyplivne na nějaké ohromující vyhlídce. V červenci navíc bývají bonusem borůvky 🙂

Jedno skvělé skalní bludiště vytvořila matka příroda nedaleko Náchoda těsně za hranicemi s Polskem. Je součástí národního parku Stolové hory. Na vrcholu jedné z hor (850 m n. m.) se nachází bizarní labyrint, ve kterém byste určitě zabloudili a už nikdy nevybloudili, kdyby skrz nevedla značená cesta. Místo už dávno není volně přístupné, dá se projít jen jednosměrně po jediné stezce. Upřímně – sejít z prkenného chodníčku ani není příliš lákavé, na nepropustném skalním podkladu se tvoří louže a bahniska a snadno by tu člověk zahučel do nějaké průrvy. Malé děti musí za ručičku 🙂 Prosmýkat se budete různými skalními průchody někdy tak úzkými, že se do nich ohýbáte bokem. Cestička se kroutí kolem balvanů a skalek, některé z nich jsou pojmenované po tom, co připomínají. Na několika místech je rozhled do kraje a za hezkého počasí je to fakt paráda. Cesta labyrintem a kolem něj zpět je asi na hodinu. Svačinu s sebou.

Protáhneš se?
Protáhneš se?

Praktické

Bludné skály/Błędne Skały: 50.4778833N, 16.2863419E

Příjezd: přes Náchod a Kudowa Zdroj. 

Parkoviště: platí se 10 PLN v hotovosti (!).

Otvírací doba: denně 9-19 h, svátky 8-20 h.

Vstupné: základní 12 PLN, v pokladně berou karty.

Doporučuji svačinu s sebou a stáhnout mapy, protože signál tu hraje na schovku.

Cesta skalami není bezbariérová.

🙁 Nebudu zastírat, že výlet má svou nevýhodu, a to je dost velký návštěvnický zájem. Z toho důvodu bych doporučovala přijít pěšky z Machova, ačkoli je to 3,5 km a závěr do vražedného krpálu (a pak to samé ještě zpět). Cesta na parkoviště u Bludných skal je totiž posledních 5 km jen jednosměrná, vždy 45 minut jedou auta nahoru a pak 45 minut dolů a v sezoně může být čekání dlouhé. 

Vyhlídka přes hraniční patník
Vyhlídka přes hraniční patník

Jo, tímhle směrem je Osówka. A kdo má rád záhady, podzemí a válečnou historii, nesmí si nechat ujít výlet za největším tajemstvím druhé světové války.

A ještě jeden tip: máte-li v autě děti tak do 12 let, mohla by vám přijít vhod hra do auta. 😉 Děti se zabaví se a nebude jim špatně (vyzkoušeno!).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *